Hastalıklar

Tiroit Nodülü Nedir?

Yazan: Op. Dr. Gülay Dalkılınç / Genel Cerrahi Uzmanı – 20 Şubat 2018

Akreple yelkovan birbiri ardına koşuştururken, günler aylar geçer gider. Hiç farkına varmazsın ne hızlı geçti zaman ve büyüdü bu çocuklar.

Evlatlarımız, bebeklik ve çocukluk dönemlerini atlatıp ergenlik dönemlerine geldiklerinde hastalıkları da şekil değiştir. “Öksürüklerine, burun akıntılarına alıştık, enfeksiyonlara direnci arttı.” derken, başka başka hastalıklarla da uğraşmak zorunda kalırız. Bunlardan biri de ergenlik döneminde tiroit bezinde görülen nodüllerdir.

Nodül, tiroit dokusu içinde normal dokudan farklı olarak büyümüş yumrulara verilen isimdir. Boynun elle muayenesinde % 2 – 6 sıklıkla görülmesine rağmen bu oran ultrasonografi ile muayenede % 30’lara yükselir.

Tiroit dokusunda nodül saptandığında, görüntüleme eşliğinde biyopsi yapılarak maling – benign (iyi huylu – kötü huylu) ayırımı yapılması gereklidir. Mikroskop altındaki inceleme sonucu tiroit nodülü iyi huylu (kanser olmayan) saptandığında düzenli aralıklarla kontrolü gereklidir.

Bu kontroller sırasında nodülde boyut artışı, şekil bozukluğu saptanırsa, görüntüleme eşliğinde yapılan ince iğne biyopsisi tekrarlanıp yeniden mikroskobik incelemesi yapılır, biyopsi tekrarlanır.

Çocukluk çağı tiroit nodüllerinde tiroit kanserleri görülme oranı sıktır. Tedavisi, nodülle beraber tiroit dokusunun çıkarılmasıdır. Bölgesel lenf bezlerinde de yayılım saptanırsa, onların da çıkarılması gerekir. Bu tür ameliyatlar sonrasında ses kısıklığı, solunum sıkıntısı, ellerde uyuşma görülebilir.

Adı sanı kötü gibi duran “tiroit kanseri” diğerleri gibi değildir. Tanısı konulduktan sonra tedavisi olan, yaşam beklentisi kısa olmayan kanserlerdendir.

Hayatın beklemediğimiz böyle sürprizleri ile karşılaşıldığında paniğe kapılmadan, bilimin ışığında ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Kısaca, tanı koymak için biyopsi şarttır, “Total Tiroidektomi” denilen tiroidin tamamının alınması gereklidir.

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.