Kültür, Sanat, Spor

Yeni Mona Lisa Tablosu

Yazan: Ümit Tan – 6 Ekim 2017

Leonardo da Vinci’nin, Paris Louvre Müzesi’nde sergilenmekte olan Mona Lisa tablosu herhalde dünyanın en ünlü ve en çok izlenen eseridir.

Ayrıca, Da Vinci tarafından 16. yüzyılda yapıldığından itibaren – herhalde – benzerlerinin en çok üretildiği, sayısız taklitlerinin yapıldığı bir tablodur. Ünlü ünsüz çok sayıda sanatçının bu tablonun benzerini yaptığı bilinir.

İspanya’nın başkenti Madrid’deki Prado Müzesi’nin arşivlerinde bulunan bir Mona Lisa tablosu, tüm bu “benzer” resimlerden ayrılıyor.

Bu ikinci Mona Lisa tablosu, Da Vinci kendi Mona Lisa tablosunu yaparken (muhtemelen öğrencilerinden biri, büyük ihtimalle stili ve teknikleri incelendiğinde Francesco Melzi tarafından) belki de aynı atölyede, aynı anda yapıldı! Prado Müzesi’nin genel müdür yardımcısı Gabriele Finaldi “Sanki aynı stüdyoda, Da Vinci’ninkinin hemen yanında duran bir şövalede yapılmış gibi.” demiş bu tablo için.

Modern x-ray ve infrared teknolojileriyle yapılan incelemeler de iki tablonun aynı atölyede yapıldığını tekrar kanıtladı.

Fakat iki tablo arasında bazı belirgin farklar var. Birincisi, kopya tablonun, Da Vinci tablosuna göre çok daha parlak olması. Orijinal tablo hala büyüleyici güzellikte olmasına rağmen artık uzun yıllar sergilenmiş ve üzerine çeşitli dönemlerde koruyucu vernikler sürülmüş olmasından dolayı solgun ve yer yer boyaları çatlak. Ve bu yüzden Mona Lisa, 16. yüzyılda göründüğünden daha yaşlı görünmektedir bu tabloda.

Oysa yeni keşfedilen Prado Müzesi’ndeki tabloda, Floransa’lı kumaş tüccarı Francesco del Giocondo’nun karısı Lisa Gherardini olduğu bilinen model, çok daha genç görünmekte.

Prado’daki resmi inceleyen başka bir uzman da “Sanatseverler artık Mona Lisa’ya tamamen başka bir bakışla hayran kalacaklar.” demiş. “Şimdi gerçek Mona Lisa’yı görebiliyoruz. Tablo’ya bakarken “Lisa’nın ayartıcı bakışlarıyla ve büyüleyici gülümsemesiyle gözgöze geliyorsunuz; bu Mona Lisa, Louvre’da gördüğümüzden çok daha genç ve daha cazibeli.” 

İki resim arasındaki diğer büyük fark da yeni bulunan tablonun arka planının tamamen siyah olmasıydı. 

Uzmanlar çirkin de görünen bu siyah arka plan boyasını dikkatle kaldırınca büyük şaşkınlığa uğradılar. Altından orijinal tablodaki arka plan manzarası çıktı.

Bunun dışında, iki tablo arasındaki en büyük fark bu tabloda Mona Lisa’nın kaşlarının olması. Bilindiği gibi orijinal Mona Lisa’da kaşlar yok.

Öte yandan, Mona Lisa tablosu, hala açıklanamayan birçok gizem barındırmakta ve dünyanın, üzerinde en çok yazı yazılan tablosu olmayı sürdürmekte. Bunlardan en bilineni, Dan Brown’un “Da Vinci’nin Şifresi” kitabında anlattığı gibi, İsa ile Mary Magdalena’nın evli olduğu ile ilgili kanıt oluşturması. Bir ara, İtalya Kültürel Miras Ulusal Komitesi de Leonardo’nun Mona Lisa’nın sağ gözüne çok küçük LV, sol gözüne de CE harflerini yerleştirmiş olduğunu iddia etmişti. Fakat daha sonra yapılan araştırmalar, bu harflerin, yine Leonardo’nun talebelerinden birinin yaptığı başka bir Mona Lisa tablosunda olduğu anlaşıldı.

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.