Hastalıklar

Adet Düzensizlikleri

Amenore

Ergen kızın 3 aydan uzun süre adet görmemesidir. Bazı kızlar ergenlik yaşı geldiği halde adet görmezler. Bu, genellikle genetik bir anormallikle ilgilidir. Çoğu durumda ise daha önce adet görmüş olan bir kız aylarca yeniden adet görmeyebilir. Nedenleri şunlar olabilir: 

Bu nedenler doktorunuz tarafından çeşitli muayene ve testlerle araştırılır. Tanıya göre hormon tedavisi, beslenmenin düzenlenmesi, psikoterapi gibi farklı tedavi seçenekleri vardır. 

Adet kanaması bozuklukları

Ergen kızlarda 45 günden uzun aralarla adet görülebildiği gibi, 21 günden daha kısa sürede de kanama olabilir. Miktarı çok fazla ve süresi 7 günden fazla olan kanamalarla karşılaşılabilir. Bazen zamanında çok az kanama görülebilir. Tüm bu düzensizliklerde en doğrusu uzmana danışmak olacaktır. Ergenlerde vajinal kanama sadece adet döngüsü bozuklukları nedeni ile değil, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, hormon ilaç kullanımına uyumsuzluk, cinsel istismar, vulvovajinit, travma, deri lezyonları, yabancı cisimler ve tümör nedenleri ile de oluşabilir.

KAYNAKLAR:

Evliyaoğlu O et al. Ergenlerde menstrüel döngü bozuklukları. Türk Ped Arş 2010;45: 6-12.

İyibozkurt C. Menstrüel siklusun kontrolü: beslenme ve reprodüktif fonksiyon ilişkisi. Türk Ped Arş 2011; 46 Özel Sayı: 107-10.

http://www.stanfordchildrens.org

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.