Kültür, Sanat, Spor

Android Cihazlarda “Google Play” Denetimleri Nasıl Yapılır?

Yazan: Ümit Tan – 22 Mayıs 2017

Çocuklarımız İçin Internet Güvenliğini Nasıl Sağlayalım? başlıklı yazımızda, internetin baş döndürücü dünyasında çocuklarımızı zararlı kaynak ve bilgilerden nasıl korumamız gerektiğini anlatmış ve çocuklarımızın kullandığı ve internet erişimi olan akıllı telefon (android veya IOS), tablet, bilgisayar, oyun konsolu gibi cihazlarda veya bu bağlantıyı kurduğumuz modem cihazlarında dahi yapacağımız bazı ayarlar ve / veya yükleyeceğimiz bazı uygulama ve / veya yazılımlarla; zararlı, sakıncalı, tehlikeli vs. gördüğümüz kaynaklara erişmelerini engelleyebileceğimizi veya kontrol edebileceğimizi söylemiştik.

Bu yazımızda, android cihazlara (akıllı telefon veya tablet) yüklenebilecek uygulamaları nasıl denetleyebileceğimizi (kısıtlayabileceğimizi) anlatacağız. 

Bilindiği gibi, bu uygulamaların ana kaynağı “Google Play”. Bu kaynakta, işimize çok yarayacak ofis yazılımları, fotoğraf düzenleme yazılımları, resim yapma ve hepsinden daha çok çeşit çeşit oyunlar var.

Herhangi bir çocuğun kullandığı bir telefonu incelediğinizde, kimi zaman yüzlerce oyun yüklü olduğu ve bu oyunların kiminin vurdulu kırdılı olduğu, şiddet (hatta cinsellik) içerdiği görülecektir. Bu konuda denetimsiz bırakılan ve bu tip oyunlara alışkanlık geliştiren çocukların gelişiminin ne kadar olumsuz etkileneceği açıktır.

Bu oyunları denetleyen ve içerdiği şiddet, cinsellik, çıplaklık, küfür, kumar, alkol ve sigara, uyuşturucu, korku öğelerine göre sınıflandıran PEGI adlı bir kuruluş var.

PEGI (Pan European Game Informatıon) 2003 yılında , Avrupa’da, çocukları internetten korumaya dönük yapılan çalışmalar sonucu doğan bir uygulamadır.

Pegi, uygulama ve oyunları yukarıda belirtilen kriterleri baz alarak değerlendirir, uygulamaya bir derece verir ve o oyunun hangi yaş grubuna uygun olduğuyla ilgili standartları belirler. Bu derece, uygulamada indirilmeden önce görülecek şekilde etiketlenir. Bu sembolleri Google Play de herhangi bir oyun seçtiğinizde hemen yanında yer alan PEGI 3, PEGI 7, PEGI 12, PEGI 16, PEGI 18 işaretleri olarak görebilirsiniz. Pegi kelimesinden sonra gelen rakam yaş anlamı taşır ve örneğin “Pegi 3” ibaresini gördüğünüzde bu uygulama ya da oyunun 3 yaşındaki bir çocuk için uygun olduğunu anlayabilirsiniz.

İşte ebeveyn, çocuğun kullandığı android cihazda belirli ayarlar yaparak, çocuğun bu kategorilerden hangisine giren oyunları indirebileceğine dair kısıtlamalar koyabilir ve dahası koymalıdır.

Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

1.Ebeveyn denetimlerini açmak istediğiniz cihazda Play Store uygulamasını açın.

2.Sol üst köşede Menü Ayarlar Ebeveyn denetimleri’ne dokunun.

3.”Ebeveyn denetimleri”ni Açık konuma getirin.

4.PIN oluşturun. Bu sayede, PIN’i bilmeyen kişilerin ebeveyn denetimi ayarlarınızı değiştirmesini önlemiş olursunuz. Ebeveyn denetimlerini çocuğunuzun cihazında ayarlıyorsanız onun bilmediği bir PIN seçin.

5.Filtrelerinizi seçin.

6.Uygulamalar, Oyunlar, Filmler ve TV: İndirilmesine veya satın alınmasına izin vermek istediğiniz içeriğin uygun olduğu en büyük yaş grubunu seçin.

7.Müzik ve Kitaplar: Uygunsuz içeriklerin indirilmesini veya satın alınmasını kısıtlamak isteyip istemediğinizi seçin.

Ebeveyn denetimlerini ayarladıktan sonra bu denetimleri açıp kapatabilirsiniz. Denetimleri tekrar açtığınızda ve yeni bir PIN oluşturduğunuzda eski ayarlarınız geri yüklenir. Bu sayede, ebeveyn denetimlerine ihtiyaç duymayan kişilerle bir cihazı paylaşabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.