Sağlık

Boyu Uzatmak İçin Neler Öneriliyor?

  • Düzenli uyku. Çocuklar her gece 10 – 12 saat uykuya ihtiyaç duymaktadır. İyi gelişebilmek için dinlenmeleri gereklidir.
  • Proteinden zengin ve dengeli beslenme. Balık ve yağsız et gibi besinler boyun uzamasını desteklemektedir. Hamburger, kola, cips gibi çocukların çok sevdiği ama sağlıksız besinlerin uzakta tutulması gerekir. Protein, karbonhidrat ve yağ oranları dengeli tabaklar tüketilmelidir. Meyve ve sebze, mineral ve vitamin ihtiyacını karşılamalıdır.
  • Düzenli egzersiz. Bisiklete binmek, koşmak, açık hava sporları gibi egzersizler hem obeziteyi önlemekte hem de çocuğun düzenli bir şekilde büyümesini sağlamaktadır. Uzama (stretching) ve asılma (hanging) egzersizleri, ip atlama ve yüzme çok yararlıdır. Çocukları televizyon, bilgisayar veya video oyunları karşısında oturmak yerine hareket etmeye özendirmek gerekir.
  • Düzenli kalsiyum, demir, D ve A vitamini alınması. Vitamin ve mineralleri yeterli ve düzenli şekilde almak çocuğun sağlıklı gelişmesine katkıda bulunacaktır.
  • Düzenli doktor kontrolleri. Çocuğun kilosunun ve boyunun ciddi şekilde takip edilmesi, normal olmayan durumların zamanında anlaşılmasını ve önlem alınmasını sağlar.  

BOYU UZATAN BESİNLER NELERDİR? Merak ediyorsanız, tıklayınız.

  1. www.stylecraze.com/articles/how-to-increase-height-in-kids/#gref
  2. www.livestrong.com/
  3. http://www.naturalheightgrowth.com

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.