Hastalıklar

Diş Sorunları

Ergenlerin de herkes gibi düzenli diş kontrolüne gitmeleri gerekir. Diş çürüklerinin zamanında saptanması ve tedavisi, periodontal (diş çevresi, diş eti vs.) hastalıkların tespit edilmesi, diş yapısı ile ilgili bozuklukların zamanında düzeltilmesi ve ağız hijyeni gibi konularda diş hekimlerinden yardım istenmelidir.

Ortodontistler, dişlerin ve çenenin gelişimi, düzensizliklerin önlenmesi ve tedavisi konusunda uzmanlaşmış diş hekimleridir. Amerikan Ortodonti Derneği, 7 yaşına gelmiş her çocuğun ortodontik değerlendirmeden geçmesini önermektedir. Sorun olan dişlerde, 10 – 14 yaş arasında braket (tel) takılabilir. 

18 yaş altındaki 40,000’i aşkın bir grupta yapılan çalışma, çocuklarda ve ergenlerde diş sorunlarının önlenmesinin ve tedavi edilmesinin, çocuğun okul başarısını arttırdığını, bilişsel ve psikososyal gelişimini olumlu etkilediğini ortaya koymuştur.

KAYNAKLAR:

Herreno AC, Wehby GL. Children’s Dental Health, School Performance and Psychosocial Well-Being.J Pediatr. 2012 December ; 161(6): 1153–1159.

Guideline on Adolescent Oral Health Care. AMERICAN ACADEMY OF PEDIATRIC DENTISTRY. 2015. 

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.