Hastalıklar

Ergen Çocuğunuz “Anne Karnım Ağrıyor” Derse

Yazan: Op. Dr. Gülay Dalkılınç / Genel Cerrahi Uzmanı -29.01.2017

Çocuklar büyürken sıklıkla duyarız bu yakınmayı; ”Anne karnım ağrıyor!!”

Neden karnı ağrıyor? Okula mı gitmek istemiyor? Yüz kere söylediğiniz halde terliğini çorabını giymedi, üşüttü mü? Yediği pizza mı dokundu?

Yığınla sorunun karşılığını bulması gerekir annelerin. Neden karnı ağrıdı??? 

Birden aklınıza apandisit ameliyatı olmuş birileri gelir. Ciddi mi yoksa? Apandisit mi oldu? Başka ciddi bir şey olmasın? Ya ameliyat gerekirse?  

Sonra “Gel bakayım neresi ağrıyor? dersiniz şefkatle.

Nane limon mu kaynatsam? Sıcak su mu koysam? Şimdi nereye götürsem?” diye beyin fırtınası yaparsınız ardından.

Gelelim ergenlik çağında sıkça rastlanılan AKUT APANDİSİT hastalığına…

Apandiks, vücudumuzda lenfosit doku içeren, kalın bağırsağın başlangıcında 5-10 cm. uzunluğundaki organımızdır. 

Çocukluk çağında lenfoid dokudan lenfositler üreten, ergenlik döneminden sonra fonksiyonu giderek azalan apandiks, bazen organ lümeninin tıkanması ile iltihaplanır. Karın bölgesinde, göbek çevresinde başlayan ağrı, saatler içinde karnın sağ tarafında kasığa doğru daha yoğun olarak hissedilir. Bu arada ergende, ateş, halsizlik, bulantı, kusma görülebilir. İştahı yoktur. Yemek yemek istemez. İşte bu tabloda ergene, “Üşümüştür, sıcak uygulayayım; nane limon içireyim; ağrı kesici vereyim geçer” demek yanlış olur. Karın ağrısının nedenini ortaya koymak için doğru hastaneye…

Ergenlik çağında sıklıkla görülen mezenter lenfadenit, üriner enfeksiyonlar, jinekolojik ve ürolojik patolojiler, gastroenterit ve diğer nonspesifik karın ağrılarından ayırıcı tanıyı yapmak için, fizik muayene, kan tahlili, idrar tahlili, batın ulrasonografisi ve batın tomografi gibi yardımcı laboratuar yöntemleri gerekir.

Akut apandisit tanısı alındıysa hastayı ameliyat etmek gerekir. Ameliyat, laparoskopik yöntemle de yapılabilir. Sevgili ergenlerin “Anne, karnım ağrıyor” yakınmaları ameliyatla sonlanabilir.

Olası bir yakınmada ebeveynleri olarak telaşa kapılmadan temkinli hareket edelim.


Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.