İlişkiler

Ergen İçin Aile Önemlidir!

Yazan: Sibel Şensu – 24 Eylül 2017

Ergenlik, çocuğunuzun ailesi dışında bir yaşam kurmaya başladığı, ailesi dışındakilerle ve özellikle yaşıtları ile sıkı ilişkiler içine girdiği bir dönemdir. Bununla birlikte ergen çocuğunuz ailesini dışlamaz ve ailesine sırt çevirmez. Tam tersine, çocukluktan yeni çıkan ve kafasını dış dünyaya uzatan bu genç insan, dışarıda güçlü ve sağlıklı ilişkiler kurabilmek için arkasında sağlam ve sevgi dolu bir ailenin olduğunu bilmeye ihtiyaç duyar. Yapacağı yanlışlara rağmen onu kabul edecek, sarıp sarmalayacak ebeveynlerinin olduğunu bilmek, kendisini güvende hissetmesini ve daha sağlam adımlarla dünyayı keşfe çıkmasını sağlar. Zaman geçtikçe ve çocuğunuz genç bir erişkin olmaya yaklaştıkça, ailesi ile ilişkilerinin daha olgun bir düzeye oturduğunu ve eski sevecen çocuğunuzun geri döndüğünü göreceksiniz. Ona zaman tanıyın!

Çocuğunuzun sizi ve ailesini umursamıyor gibi görünmesi sizi yaralayabilir ya da kızdırabilir. Bakmayın bu asi hallerine! Görünenin altında, size hala birçok yönden bağımlıdır. Verdiğiniz büyük duygusal destek yanı sıra bakımı ile ilgili destekleri ve parasal desteği sizden almaktadır; henüz kendi başına hayatını sürdürebilecek yeterlilikte değildir. Belli etmemeye çalışsa da, çocukluğundakinden pek de farklı olmayacak şekilde, sizinle zaman geçirmeye, sizinle konuşmaya ve eğlenmeye gönlü vardır.

Ergenler itiraz ediyor gibi görünseler de, sizin bilgilerinizi ve deneyimlerinizi öğrenmek isterler. Onları riskli davranışlardan, depresyondan ve benzeri tehlikelerden korumak için de varlığınız değerlidir. Ebeveynlerin veya ebeveynlerin yerini tutan kişilerin yaşamlarından çekip çıkartıldığı ya da hiç var olmadığı ergenlerin nasıl bir duygusal ve fiziksel yoksunluk içinde olduklarını anlamak hiç de zor değil…

Ergenler, ailenin sınırlarından ve kurallarından hoşlanmasalar da araştırmalar, bu kuralların varlığı ile rahat ettiklerini göstermektedir. Onlar sınırlar olmasını isterler ve bu sınırları zorlamaktan, esnetmekten, aşmaktan zevk alırlar. Bu durumda ne yapmalısınız? Kuralları hafifçe esnetmelerine olanak tanımalısınız, ama genelde, akılcı aile kurallarına uymalarını beklediğinizi bilmeliler. Çünkü, daha büyüdüklerinde yaşamlarını dolduran kurallar karşısında takınacakları tutumları, ancak evdeki ve okuldaki egzersizler ile geliştirebilirler.

KAYNAKLAR:

  1. http://raisingchildren.net.au/articles/family_relationships_teenagers.html/context/1101
  2. Ergenlerle İletişim Sanatı. Downshire J, Grew N. İş Bankası Kültür Yayınları.
  3. Çocuk ve Ergenle Doğru İletişim. Özkaynak ÖA. Ekinoks Yayınevi.
  4. Çocuklarla ve Gençlerle İletişime Geçmenin 25 Yöntemi. Mountrose P. Kariyer Yayınları

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.