Yaşam

Ergen Odaları İçin Feng Shui Önerileri

Söyleşi: Ece Gökyar – 10.06.2020

Bir ergen için odası, ev halkından kimseyle paylaşması gerekmiyorsa, evin içinde kendine ait özel bir alan demektir.

Bu odanın bir anlamı daha vardır; bu da yetişkinliğe doğru gelişme yolundaki ergen yavrumuzun kendini ifade edebileceği bir alan olmasıdır. Öyle ki, üzüldüğü sevindiği, aşık olduğu, kırıldığı ya da sinirlendiği her durumda soluğu odasında alır, duygularını doyasıya bu odada yaşar.

Odası onun için sığınılacak bir liman gibidir, çoğu zaman izinsiz içeri girilmesine, eşyalarına dokunulmasına ya da yerlerinin değiştirilmesine tepki gösterir. Bu tip durumları, kendine has bireyselleşme çabalarının kontrol altına alınması olarak değerlendirir.

Ergenlik yılları, çılgın hormonal değişimleri, zorlayıcı ilişkileri ve hiç bitmeyen sınavlarıyla iniş çıkışlı bir yola benzer. 13 yaşındaki bir gencin zevkleri ve ihtiyaçlarının 21 yaşındaki bir gençten oldukça farklı olduğu bir gerçektir. Bununla birlikte, bir ergen tıpkı bir yetişkin gibi odaklanma ve dengeye gereksinim duyar.

Ergen çocuklarımıza bu dönemde kendilerini daha huzurlu ve dingin hissedecek ve onları olumlu yönde besleyecek ve motive edecek şekilde nasıl bir yardımımız dokunabilir? Söz gelimi ergen odalarında bu gereksinimleri gözetecek şekilde eski bir Çin geleneği olan Feng Shui’den nasıl yardım alabiliriz?

Şengül Akyüz – Feng Shui Uzmanı

Feng Shui uzmanı sevgili Şengül Akyüz bu konuda merak ettiğimiz soruları yanıtladı.

– Bir ergen odasında zemin neyi ifade eder ve zemine serilecek halı konusunda renk, doku ya da malzeme önerileriniz nelerdir?

Zemin, topraklama yapılan yerdir. Zeminde tahta dokusu ve koyu tonlar tercih edilebilir. Doğada olduğu gibi… Aşırı kırmızı bir ton veya keskin şekiller olmamalıdır.

– Duvarların rengi de bir ergen odası için önem taşıyor olmalı. Aşırı uyaran ya da uyuşukluk / uyku hali getiren renklerden uzak durulması iyi olabilir. Bu durumda tıpkı odanın zemininde olduğu gibi duvarların da belli element özelliklerini taşıması uygun olur mu, duvar rengi seçiminde neye dikkat edilmelidir?

Duvarların rengi sakinleştirici, uyku verici olmalı, aşırı uyarıcı olmamalıdır. Sarı renk konsantrasyonu arttırır. Zihinsel netlik kazandırır ama yatak odaları için uygun bir renk değildir. Zihinsel ve fiziksel bir rahatlama sağlamaz. Ergen aynı odada uyuyorsa, uygun bir renk değildir. Pembe oda da uyuşukluk hali yaratabilir, hemen uykusu gelebilir. Mavi tonlar, uyku kalitesi için uygundur. Yeşil de sakinlik ve huzur verir. Ergenin de kişilik yapısına dikkat edilmelidir.

– İyi bir uyku için yatak odasının sessiz ve huzurlu olması gerektiğini biliyoruz. Peki, uyku düzeninin çeşitli sebeplerle değişime uğradığı ergenlik çağında, çocuklarımızın kaliteli bir uyku uyuması için yatağı odanın neresine koymalı, yatak ve nevresim seçiminde nelere dikkat etmeliyiz? Renkler, kumaşlarda kullanılan hammadde, konfor ve düzenleme konularında Feng Shui’de ne önerilmektedir? Ayrıca yatak altında herhangi bir şey bulunması ne kadar doğrudur?

Oda, sessiz ve uyurken karanlık; yatak, duvara yaslanmış ve kapıyı görür konumda olmalı. Nevresim, yeşil – mavi tonlarda ya da beyaz olabilir. Organik, terletmeyen, desenli olabilir. Yatak altlarının çok depolama alanı olarak kullanılmaması daha iyidir. Keskin mobilya köşeleri de ders çalışma alanına bakıyorsa, sıkıntı oluşturabilirler.

Çok parlak renklerin bulunduğu odalarda yaşayanlar enerjiye boğulduklarını hissedeceklerdir. Kızgınlık, kavgacı bir tutum hâkim olabilir. Koyu renklerin çok olması, enerjinin düşmesine ve yorgunluk hissine neden olabilir. Beyaz renk genelde boşluk yaratır. Tavan rengi olarak kullanabiliriz. Karyola ahşap olmalı, metal karyolalar kullanılmamalıdır.

– Yatak altına bakmışken, odanın genel tertip ve düzeni konusunda da nelere dikkat etmeliyiz? Çalışma masasının üstü, kitaplık, dolap içleri, giysiler, okuma ve ders kitapları, kalemler, takılar,  yenmiş gıdaların çöpleri ve kirliler… Tüm bunlar sadece odanın genel görünümünü değil aynı zamanda çocuğumuzun ruh sağlığını da olumsuz etkiliyor olmalı. Genel tertip ve düzen konusunda neler önerirsiniz?

Ergenin kafası dağınıktır. Enerjisi yüksektir. Bu yüzden ergen odalarında fazla aksesuar olmamalıdır.

Uçan kuş ya da balon, Özgürlük Heykeli özgürlük sembolleridir. Odasında ateş ve su elementinin dengeli olması açısından mükemmel yin yang birleşimi, gökkuşağı formudur. Barış ve kardeşliği simgeleyen süs eşyası olarak kullanılabilir.

Yatak altları baza şeklinde ve kışlık yastık yorgan vb. konulan depolama alanıysa, düzenli olarak elden geçirilmelidir. Yataklar havalandırılmalı, fazlalıklar elenmelidir.

Çalışma masasının üstünde çok fazla dağınıklık olmamalı. Karışık masa, karışık zihindir. Masa, günlük ders programına göre düzenlenmelidir. Kitaplıkta o senenin ders kitapları, yardımcı kaynakları, okunacak romanlar ve ilgi alanlarından oluşan kitaplar yer almalıdır. Geçmişe yönelik ders kitapları, okunmuş kitaplar ve kullanılmış defterler güncellenmelidir.

Kitaplık

Dolap içlerinde okul kıyafetleri, spor kıyafetler, tişörtler ve iç çamaşırları kolay ulaşabileceği halde olmalı, haz alacağı kıyafetler yer almalı. Fazlalıklar ve giyilmeyenler elenmeli. Sezon sonlarında tüm kıyafetler elden geçirilmeli. Aynı şekilde, takılar, aksesuarlar, makyaj malzemeleri arasında kullanılmayan ya da zamanı geçmiş ürünler dönemsel olarak gözden geçirilmelidir.

Çöp kutusu her gün düzenli dökülmeli. Oda her gün havalandırılmalı, kirli sepeti odada bulundurulmamalıdır. Odanın orta alanı boş bırakılmalı, hobiler için odada yer açılmalıdır. Odanın genel düzeni ergenin kendi inisiyatifine bırakılmalı, müdahale edilmemelidir.

Yatağın konumu

Yatak ve masanın yeri önemlidir, özellikle yatak kapıyı görecek şekilde konumlandırılmalıdır. Masa, iki kapı arasına konulmamalı, oturduğu sandalye duvara yaslanmamalıdır. Masanın karşısına hayal panosu veya hedefleriyle ilgili bir imaj konulabilir.

– Okul başarısında motivasyonun önemli bir unsur olduğunu düşünürsek, Feng Shui’ye göre verimli bir çalışma ortamı nasıl olmalıdır? Örneğin, ışık vb. unsurlar göz önüne alındığında, çalışma masası ve kitaplığı odanın hangi tarafına koymalıyız? Ayrıca, ders çalışma konusunda motivasyonu artırmak için kullanılabilecek nesneler var mıdır?

Ortam düzenli, havadar ve aydınlık olmalıdır. Eğer ders çalışmayan bir ergense, çalışma masası kapının yanında konumlandırılmalı, yüzü kapıya dönük olmalı.

Çalışma masası konumları

– Ergen odalarında duvarlar da tıpkı çocuklukta olduğu gibi farklı resim ya da posterlerle süslemek için cezbedici ve aynı zamanda ilham verici boşluklardır. Bir ergen odasında hayal gücünü canlandırıcı, kendisine zevk verecek bu tip sanatsal unsurlar nasıl yer almalı? Ayrıca çocuğumuzun kazandığı kupalar, madalyalar varsa bu tip objeler de odada sergilenmeli mi?

Ergen odalarında poster ve resim olabilir. Daha ufak yaş gruplarına sizin tercih ettiğiniz resimler olabilir, ancak ergen odalarında seçimi kendisi yapmalıdır. Resimler, onun motivasyonuna, ilgi alanına göre değişebilir. Bazen havaya fırlamış bir top, bazen bir ülke posteri.

Kazanılmış kupalar, sertifikalar da motivasyon için sergilenmelidir.

– Bir ergen odasında herhangi bir bitki ya da Himalaya tuz lambası yer alabilir mi? Odada bu tip bir objenin yer alması ne gibi avantaj ya da dezavantajlar getirir?

Eğer aynı odada uyuyorsa, bitki ve özellikle de büyük yapraklı olanlar tercih edilmez Kaktüs tarzı bitkilerin de dışarda olması iyidir, iç mekânda çok tercih edilmezler. Himalaya tuzu odanın havasının temizlenmesi açısından olabilir.

Himalaya tuz lambası

– Ergen odalarında elementlerin kullanılması konusunda neler söylersiniz? Söz gelimi, su ya da ateş elementleri olumlu ya da olumsuz katkılar sağlar mı?

Tabii ki odada elementlerin dengesi çok önemli ama ergenin yapısına da uygun davranılmalıdır. Çok agresif bir ergense, fazla ateş elementi onu daha çok ateşler. Öte yandan, mevcuttaki ateşini söndürmekse onu pasifleştirir, her şey denge…

Sınava hazırlanan ergenlerde çalışma azmi, hedefe kilitlenme ve kararlılık için odadaki ağaç unsurunu güçlendirmek gerekir. Örneğin, yeşil ya da açık mavi renkler, yani ağacın renklerini ya da materyalini çağrıştıran nesneler kullanılabilir.

At formu da sebat etmek, kararlı olmak için uygundur. Ejderha ise yaratıcılık ve gelişimi temsil eder.

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.