Gelişim

Ergenliğin Evreleri

Hazırlayan: Uzm. Klinik Psikolog İpek Şensu – 03.06.2020

Ergenlik, yaş gruplarına göre üç ana gruba ayrılır. 9 – 13 yaş arasına erken ergenlik dönemi, 14 – 16 yaş arasına orta ergenlik dönemi, 17 yaşında başlayıp 20’li yaşlara kadar devam eden sürece de ileri ergenlik dönemi denir. 

  • Erken Ergenlik Dönemi

Erken ergenlik dönemi, çocukların en hızlı fiziksel gelişim gösterdikleri dönemdir. Kızlarda göğüsler büyümeye, erkeklerde testisler gelişmeye başlar. Daha çok terlerler, boyları uzamaya baslar, kilo alırlar.

Cinsel organlardaki gelişim merak ve endişe duygularını açığa çıkarabilir. Cinsellik merak konusu olur.

Ben merkezci bir yapıdadır. Dünya onun etrafinda dönüyordur. Bu çoğu zaman ailelerce bencillik olarak düşünülür. Aslında bu gelişimsel bir süreçtir.

Yalnız kalmak, yalnız vakit geçirmek ister, mahremiyete önem verirler.

Huzursuz ve huysuzdurlar. Sürekli terslemeye meyillidirler. Ağız dalaşına girerler.

Anne babayı küçümser, arkadaşlarını yüceltirler.

Arkadaşlarıyla vakit geçirmek isterler, aileden uzaklaşırlar. Arkadaş gruplarındaki kişilere benzemeye başlayabilirler. Aynı tarzda giyinmeye, aynı şeylerden hoşlanmaya başlarlar.

  • Orta Ergenlik Dönemi

Bu dönemde de bedensel ve hormonal değişimler devam eder. Ses telleri gelişir, çatallaşmalar başlar. Sivilceler ortaya çıkar.

Dış görünüşleri onlar için büyük önem taşır. Aynada sürekli kendilerini incelerler ve kendilerini beğenmezler, üzülürler, sinirlenirler. Kendilerini sürekli başkalarıyla kıyaslarlar.

Kendilerini oldukları gibi göremezler, ya daha üstündürler ya da daha aşağıda…

Riskli davranışlar sergilemeye meyilli olabilirler. Bunun da aslında biyolojik bir açıklaması vardır. Kısaca beyin gelişimi 20’li yaşlara kadar devam ettiğinden riskleri yeterince sağlıklı değerlendiremezler. Bu durum beyin gelişimi arttıkça azalır.

Karşı cinsi çekici bulmaya ve yavaş yavaş flört etmeye başlarlar.

  • İleri Ergenlik Dönemi

Sorumluluk bilinci gelişir.

Kişilik oturmaya başlar.

Mizahi yönleri gelişir.

Riskli davranışlarında azalma görülür.

Ciddi romantik ilişki yaşamaya başlarlar.

Duygularındaki dalgalanmalar düzene girmeye başlar. 

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.