Kültür, Sanat, Spor

Günün Sohbeti: Keman Eğitimi

Söyleşi: Sibel Şensu – 12 Kasım 2016

Bugün sizi, Özel Sezin Lisesi 11. sınıf öğrencisi Mert Taner ile yaptığımız sohbete bekliyoruz; 

Sevgili Mert, konuğumuz olman bizi çok mutlu etti. Sen, okul hayatında başarılı bir lise öğrencisisin. Bir yandan da uzun zamandır kemanla ilgileniyorsun. Bu özelliklerinle birçok gence örnek olacağına inanıyoruz. Bize kemana başlama maceranı ve halen bu hobini nasıl sürdürdüğünü anlatır mısın?

Enstrüman seçimimi keman olarak yaptığımda 9 yaşındaydım. Müziğe olan ilgimi bir enstrümanla desteklemek istiyordum ve keman çalmayı öğrenmeye hevesliydim. Zor bir enstrüman. Sabır ve emek istiyor. Eğitimimi ancak derslerden kalan zamanda çok kısıtlı devam ettirsem de, gerek okulda gerekse kurslardan yararlanıp, kendi kendime de çok çalışarak hobimi 8 yıldır sürdürmekteyim.

 Sence kemanla ilgileniyor olman sana ne kazandırıyor?

Keman çalabiliyor olmak her zaman bana bulunduğum ortamlarda olumlu bir  ayrıcalık kazandırıyor. Beni ders dışında kalan zamanımda dinlendiren ve rahatlatan bir hobi. Ayrıca sahnede dinleyiciyle paylaşmak beni çok mutlu ediyor. 

Senden daha genç olanlara okul dışında bir aktivite ile ilgilenmeleri konusunda neler söylemek istersin? Önerir misin? Uygun konuyu nasıl belirleyebilirler?

Kesinlikle öneririm. İlgi alanlarından en çok mutlu oldukları bir aktiviteyi, okul ile paralel bir şekilde yürütmelidirler. Okul sanat kulüplerinden de destek alabilir ya da hafta sonu kurslara katılabilirler.

 Hobiler konusunda ailelere düşen ne olmalı sence?

Mert: Benim ailem de her zaman beni destekledi ve yanımda oldu. Aileler sabırla ve olumlu destekle, okul ve hobinin birlikte ilerlemesini sağlayabilirler. Zaman kaybetmeden yeteneklerin aktif olarak değerlendirilmesi gerekir.

Kendi alanında ilerisi ile ilgili hayallerin ve planların neler?

Mert: Kemanda klasik batı tarzında çalışmalarıma devam etmeyi, akademik eğitimime ek olarak mutlaka müziğin de hayatımda olmasını istiyor ve hedefliyorum.

Sevgili Mert, çok teşekkür ediyoruz. Dileriz hayallerin ve planların gerçekleşir. Ve umuyoruz ki, anlattıkların birçok küçüğün de yolunu aydınlatır. 

Sitenizde konuk olmaktan mutluyum. Teşekkür ederim. 

Linki tıklayarak Mert’in okul konserindeki bir performansını izlemek ve sanat ile dolu birkaç dakikanın keyfini yaşamak ister misiniz? 

https://www.youtube.com/watch?v=2Rgk4fpqiz0&feature=youtu.be

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.