Kültür, Sanat, Spor

Hobi mi? Olmalı mı?

Yazan: Ece Gökyar – 25.10.2016 

Hobiler, yaşamı zevkli hale getiren uğraşlardır. Kimi zaman mesleğinizin olağan bir uzantısı olurken, kimi zaman da ilgi alanı ve becerilerinize göre onları yaşamınıza siz davet edersiniz.

Eğlenceli, mutluluk verici, dinlendirici, sakinleştirici, kısaca her derde deva ilaç gibidirler. Daha da güzeli, her yaşa göredirler. Küçük büyük herkes ilgilensin, yaşam daha zevkli hale gelsin diye vardır hobiler.

Daha çok boş zamanı değerlendirme aracı olarak görülseler de, aslında var olan zamanın içine alınıp gündelik yaşamın bir parçası şekline bürünmeleri, her yaştan bireyin gerek fizik gerek ruh sağlığı için son derece faydalıdır.

Peki ya kapsamı daraltıp, ergen için düşünürsek…

Günümüz dijital dünyasında ergen yavrunuzun bir hobi edinmesini teşvik etmek, ebeveyn olarak sizin çaba ve zaman harcamanızı gerektirmektedir. Zira artık ergenler zamanlarını çoğunlukla dijital aygıtlarla geçirir hale gelmiştir. Ayrıca “iletiler göndermek suretiyle sosyal medyayı kullanmak” hobi kapsamına girmemektedir.

Eğer ergen bir spor ya da sanat dalı ile uğraşıyorsa, muhtemelen zamanını okul dışında da geçiriyor demektir. Ancak herhangi bir sportif ya da sanatsal bir faaliyetle ilgisi olmayan bir ergene hobi edinmesi konusunda yardımcı olunması gereklidir.

Günümüzde ve ülkemizde ergenlik, yoğunlaşan okul etkinlikleri ve sınav döneminin öncelik ve ağırlık kazanması sonucunda çoğu zaman hobilerin geri plana itildiği, hatta ihmal edildiği bir dönem olmaktadır.

İnsan yaşamındaki belli başlı aşamalardan biri olan bu dönemde hobilerin terk edilmesi hiç de akla uygun değildir. 

Ergen yavrunuzun en az bir adet hobisi olmalıdır. Peki neden?

Bir hobi sahibi olmak ergenin yaşamını zenginleştirir.
 Hobiler insana fiziksel aktivite, sosyal etkileşim, yaratma, rahatlama ve eğlenme imkânı sağlar. Yaşamı zenginleşen birey, çevresi için taşıdığı anlamın ve değerinin farkındadır. Dahası dünya üzerinde kapladığı yerin önemli olduğunu bilir. 

Hobiler ergenin özgüven sahibi olmasına yardımcı olur. Bir ilgi alanı bulan ergen kendine özgü beceri ve yeteneğini ortaya çıkarabilir. Becerisinin farkında olup onu yönetebilen bir ergenin özgüveni de daha fazla olacaktır.

Hobiler ergene doğal bir şekilde özsaygı kazandırır. Bir ergen için özsaygının ne denli önemli olduğunu tahmin etmek için sizin de bir ergen olduğunuz zamanı hatırlayın. Kendinizi güvende hissettiğiniz, değer verildiğiniz, sevecenlikle karşılaştığınız sıcak bir ortamı düşünün. Böylesi bir ortamda büyüyen sevgili ergenimizin, okulunda başarılı olması, aile bireyleriyle yakın ve samimi ilişkiler kurması ve her türlü bağımlılıktan uzak durması çok da zor olmasa gerek.

Okul dışı spor, müzik, kulüp vb. faaliyetler ergene akranlarıyla sağlıklı bir iletişim kurma imkânı sağlar. Bu tür sosyal ortamların içerisinde yer alarak bir ergen, çevresindeki bireylerle arasında oluşan anlaşmazlıkları sözlü ya da fiziki çatışmalar yerine diplomatik yollar kullanarak çözüme kavuşturmayı da öğrenir.

Hobiler sayesinde arkadaşlık kurmak da daha kolay olur. Çocukluktan ergenliğe geçerken arkadaş edinmek ergen için bir miktar sıkıntılı bir konu olabilir. Oysa aynı zevkleri paylaşan akranlarıyla aynı ortamda olmak, beraberinde kendiliğinden arkadaşlığı da getirebilir. Hobileri benzer olan arkadaşlarıyla sevinci, üzüntüyü, başarıyı, hayal kırıklığını yaşamak da bir ergen için ayrıca öğreticidir. Hatta bir yetişkinden alınan tekdüze bir eğitimden farklı olarak, aynı hobiye sahip iki arkadaşın dönüşümlü olarak hobileriyle ilgili bir konuyu birbirlerine öğretmesi kadar zevkli bir şey galiba yoktur.

Hobi sahibi olmak, ergene kimlik duygusu ve dünya görüşü kazandırır. Ergenlik süresince kişi hep şu sorunun cevabını bulmaya çalışır: “BEN kimim?” İlgi alanı ve okul dışı faaliyetleri daha az olan bir ergen bu soruya yanıt ararken daha fazla bocalar.  Ergenin bir hobisi olduğu zaman ise şu yanıtları bulması daha kolay olabilir:

BEN, müzikten hoşlanan ve iyi piyano çalan bir kişiyim.” yada “BEN, açık havada olmayı seven ve balık tutmaktan zevk alan bir kişiyim.

Hobiler ergeni can sıkıntısından kurtarır ve sakıncalı durumlara karşı erken uyarı işlevi görebilirler. Can sıkıntısı, ergen için bir baş belasından farksız ve hatta ona zarar verici bile olabilir. Öyle ki can sıkıntısından bunalan bir ergen arayış içine girer ve kendisine zararı dokunabilecek arkadaşlık ya da alışkanlıklara daha fazla eğilim gösterebilir. Bir hobi edinmesine yardımcı olmak aynı zamanda ergen yavrumuzu tehlikelerden korumanın da bir yoludur. Yetişkin gözetimi, güvenilir bir büyüğe ulaşma imkânı ve arkadaşlar, özellikle yardıma ihtiyacı olduğunda bir ergen için çok büyük önem taşır. 

Hobiler, ergene daha iyi bir gelecek sunabilir. Sırf zevk için başlanan bir hobi, gün gelir daha üst bir eğitim seviyesi ya da burs imkânı için özgeçmişe eklenebilecek iyi bir fırsata dönüşebilir. Zira günümüz koşullarında insana yapılan yatırımın değeri hiçbir şeyle kıyaslanamayacak bir seviyededir.

Hobiler ergeni obezite ve durağan bir yaşam tarzından koruyabilir. Özellikle çocuk ve ergenlerde obezite oranları tüm dünyada büyük oranda artış göstermektedir. Hobiler, televizyon ve bilgisayar karşısında geçirilen zamanında azalmasını sağlayarak gençlere ileriki yıllarda da faydalanabilecekleri bir yaşam tarzını benimsemede yol gösterici olacaktır.

Hobiler, ergen yavrunuzu övmek için size de bol bol fırsat verir. Eğer çocuğunuzun bir hobisi varsa, sizin de onunla ne kadar gurur duyduğunuzu söylemek için elinizde kolaylıkla ve hatta sıklıkla kullanabileceğiniz bir araç var demektir. Aranızda sıcak ve olumlu bir diyalog oluşmasında ve özellikle aşılması zor zamanlarda onunla dengeli bir iletişim ortamı kurmanızda, yavrunuzun daha önceden edinmiş olduğu hobileri kullanmak işinizi kolaylaştırabilir. 

Ergen ebeveyni olmak zevklidir. Hele de mevzu bahis olan, hobi konusu ise. Sezgilerinizi kullanın ve henüz ihtiyaç ortaya çıkmadan önce evinizin ergenine hobi edinmesi yönünde kılavuzluk edin. Zorlamadan, keyifle, neşeyle…Ve unutmadan hobi seçiminize ışık tutması için “Her Yönüyle Hobi” ve “Ergenler İçin Hobi Fikirleri” başlıklı yazılarımıza da göz atmanızı öneririz.

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.