Kültür, Sanat, Spor

İkigai Nedir?

Yazan: Ece Gökyar – 22.09.2021

Yaşam, bir anlam ve amaç için yaşandığında çok daha keyifli bir hale gelir. Japonların uzun ve mutlu yaşam sırrı olan “İkigai” bu yaklaşımı anlatan bir kelime ve oldukça basit bir tanımı var.

İkigai, sabah uyandığınızda yataktan çıkmanızı sağlayan, içinizdeki motoru ateşleyen yakıttır. Hayatı yaşamaya değer kılan her şeydir. Yaşamın anlamıdır. Bir hobi, kariyer, görev ya da bir ilişki olabilir.

İkigai kavramı ilk kez cüzzam hastalarının tedavisinde çalışan Mieko Kamiya isimli Japon bir psikiyatrist tarafından kullanıldı. Kendisi ikigai kavramını etraflıca inceleyen araştırmacılardan birisi olması nedeniyle İkigai Psikolojisinin mucidi sayılabilir. “Yaşamımızı Yaşamaya Değer Kılan Şey” isimli ufuk açan kitabını 1966’da yazmış olmasına karşın, bu kitap günümüzde halen pek çok Japon araştırmacı, eğitimci ve psikolog tarafından model kabul edilmektedir.

Ancak ikigai kavramının batı dünyasında tanınması, National Geographic dergisinde çıkan bir makale ile oldu. Dünyanın en uzun ömürlü insanlarının yaşadığı Beş Mavi Kuşak Bölgesinin tanıtıldığı bu makalede Japonya’nın Okinawa bölgesi ilk sırada yer aldı. Anlaşıldığı kadarıyla, Okinawa’lıların 100’lü yaşlara dek sağlıklı ve uzun bir ömür sürdürmeleri sadece sebze ve tofu ağırlıklı beslenmelerine bağlı değildi. Okinawa’lılar, birbirlerine bağlı arkadaşlık ilişkilerine sahip olan, ikigai felsefesini benimseyerek hiçbir zaman emekli olmayan ve yaşama sıkı bağlarla tutunan insanlardı.

Dünyanın Beş Mavi Kuşak bölgesinde yaşayan insanlardan yola çıkarak sorgulanan sağlıklı ve uzun yaşamın sırrı böylece açığa çıkıyordu:

  • Beslenme
  • Egzersiz
  • (Yaştan bağımsız olarak) bir yaşam amacı edinme (ikigai)
  • Güçlü sosyal bağlar edinme (iyi arkadaşlık ve aile ilişkileri)

İster 15, isterse 75 yaşında olalım, yaşamlarımızın her evresinde hepimizin gönlünde yatan ve zamanın ruhuna göre değişip dönüşen bir ikigaimiz, yani varoluş amacımız var.

Peki, kendi ikigaimizi nasıl keşfedebiliriz? İkigaimizi bulmak için şu kritik sorulara cevap vermek iyi olabilir:

Her türlü kaygıyı unutturacak kadar zevk aldığımız şey nedir?” Yani “En çok ne zaman mutluyuz?

Mutlaka zamanın nasıl geçtiğini unuttuğumuz, kendimizi hayatın akışına kaptırarak sadece o an yaptığımız işe odaklandığımız zamanlar olmuştur. O sırada dikkatimiz dağılmaz. Yaptığımız iş her neyse tüm odağımız ondadır, aklımız yerindedir ve akıl alıp başını gitmez. O işi tutkuyla, istekle, hevesle yaparız. Keyfimiz ve yaratıcılığımız yerindedir ve o an bizim için son derece tatmin edicidir.

Kendi ikigaimizi bulduktan sonra o yoldan çıkmamak için emek vermek, cesaretli olmak gerekir. İşte bu nedenle, keyif alıp zamanı unutmaktan kasıt, buzdolabının önünde kamp kurmak, çikolataya aşkla bağlanmak ya da ekrandan kopamamak değildir.

Varoluşumuza değer katan, kendimizi gerçekleştirmemizi ve içimizdeki potansiyeli açığa çıkaran, bizi ruhen besleyen, büyüten, bize vizyon kazandıran ikigaimizi bulmamız ve hatta bu konuda ergen yavrularımıza da rehber olmamız dileğiyle… O zaman bir sonraki yazımız “Ergenler ve Gençler İçin Ikigai” hakkında olsun.

KAYNAKLAR:

İkigai, Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı – Hector Garcia & Fransecs Miralles), İndigo Kitap, Aralık 2017

https://ikigaitribe.com/ikigai/mieko-kamiya/

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.