Cinsel Eğitim

Islak Rüyalar: Ergenliğe Geçiş

On – on iki yaşlarına gelmesi ile birlikte “küçük” oğlunuzun vücudunda ve duygularında bir takım değişiklikler başlar. Bir sabah üzerinde ya da yatağında bir ıslaklıkla kalktığını, biraz şaşkın olduğunu ve belki de kanıtları hızla ortadan kaldırmaya çalıştığını fark edebilirsiniz. Kızlar için adet kanamasını, çocukluk döneminin kapandığını ve ergenliğe adım attığını gösteren belirti olarak kabul edilebiliriz. Erkeklerde ise, ilk ejakülasyon (meni boşalması) ve tıptaki adı “nokturnal emisyon” olan, ıslak rüya görmek bunun karşılığıdır.   

Son derece normal ve sağlıklı bir durum olan uykuda ejakülasyon, genellikle gördüğü bir rüyanın etkisi ile uykusunda aşırı uyarılan ergenin cinsel yönden olgunlaşmakta olan bedeninin verdiği bir tepkidir.  Islak rüyalar görmek, bazı ergenleri veya ailelerini utandırabilir ya da telaşlandırabilir. Oysa,  bazıları aile üyelerini, hayvanları, yakın arkadaşları veya olmayacak yerlerde yaşanan fantezileri içerebilse de unutulmamalıdır ki, bu tür rüyaların korkulacak hiçbir yönü ve ergenin cinsel yönelimleri ile ilişkisi yoktur.  Rüyaları önlemeye çalışmak gereksizdir ve zaten bunun bir yolu da yoktur. Araştırmalar 100 erkekten 80 kadarının yaşamının bir döneminde ıslak rüya gördüğünü göstermiştir. Mutlaka gençler değil erişkinler de aynı durumu yaşayabilir. Hatta kız çocuklarının da daha az sıklıkta olsa da, benzer şekilde, uykuda uyarılabildikleri ve bunun etkisi ile bir miktar vajina ıslaklığı yaşayabildikleri bilinmektedir.

Şunu da unutmamak gerekir ki, çocuklar birbirlerinden biraz farklı dönemlerde ergenliğe geçiş yapabilirler. Bazı erkek çocukları bu tür deneyimleri daha erken, diğerleri daha geç yaşayabilir ve hatta bazıları hiç yaşamayabilir. Sadece bu olgu ile çocuğun cinsel gelişimi hakkında bir karara varmak yanlıştır. Bazen çocuğunuzla ilgili objektif olamayabilir, endişelenebilir ya da bilginizi yetersiz bulabilirsiniz. Bu durumda, kafanıza takılan her soruyu bir Çocuk Hastalıkları ya da Üroloji Uzmanına danışmanızdan daha doğal ne olabilir?

Sağlıklı günler…

  1. youngmenshealthsite.org/guides/wet-dreams/
  2. Taştekin E. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Programı Yüksek Lisans Tezi. Ankara 2016.
  3. www.soc.ucsb.edu/sexinfo/article/nocturnal-orgasms-and-emissions

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.