Hastalıklar

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Yazan: Dr. Sibel Şensu – 7 Kasım 2017

Elimiz, vücudumuzun en önemli kısımlarından biridir. Ellerimizi gün boyu birçok aktivitede kullanırız. Tam da bu nedenle, ellerimiz birçok zor pozisyonla karşı karşıya gelir, farklı hastalıklara maruz kalabilirler. Karpal Tünel Sendromu, el yakınındaki sinirlere en sık rahatsızlık veren hastalıklardan biridir. Genellikle orta yaşta görülen bu hastalık, bilgisayar kullanımının artması ile 12 – 20 yaş arası ergenleri ve gençleri de oldukça sık etkilemeye başlamıştır.

Nasıl olur?

Karpal Tünel Sendromu, koldan ele uzanan önemli bir sinirin (median sinirin) karpal kemikler denen uzun el kemiklerinin yakınından geçerken, burada yer alan karpal tünel denen geçitte sıkışması sonucunda ortaya çıkar. Bu sinir sıkışması sonucunda el parmaklarında hissizlik ve karıncalanmaya yol açar. Eğer bu kanaldaki bağlar şişer veya iltihaplanırsa ve siniri sıkıştırırsa, elde ve bilekte ağrı hissedilir. 

Median sinirin sıkışmasının en önemli nedeni sinire aşırı baskı olmasıdır. Bu baskı, bileğin ısrarla, tekrar tekrar bükülmesi, gerilmesi ile olabilir. Uzun zaman bilgisayarın faresiyle oynamak, klavyeyi kullanmak, yani uzun zaman bilgisayar başında olmak median siniri zorlayan bir durumdur. Diğer bir deyişle, bilgisayar oyunlarının başından kalkmayan ergenler, birer Karpal Tünel Sendromu hastası olmaya adaydır. Aynı şekilde, uzun zaman yazı yazmak ve akıllı telefon kullanmak da sinir üzerinde baskıya neden olabilmektedir.

Neler olur?

Median sinirin sıkışması sonucunda;

  • Bilekte, elde ve kolda güç kaybı,
  • Parmaklarda karıncalanma ve hissizlik,
  • Kolda ağrı ve
  • Elin kavrama becerisinde azalma görülebilir.

Muayenede doktor, el, bilek ve kolda hassasiyet, şişlik, sıcaklık ve renk değişikliğine bakar. Ayrıca sinir iletisini ölçmek için özel testler ve radyolojik inceleme yapabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Karpal Tünel tanısı konan hastalarda öncelikle cerrahi olmayan tedaviler denenir. İltihabı ve ağrıyı azaltan ilaçlar, elin pozisyonu değiştirecek ateller önerilir. İlerlemiş olgularda ise ameliyat ve fizik tedavi yararlı olur.

Korunmak için nelere dikkat edilmelidir?

  • Uzun süre yazmak veya bilgisayar kullanmak gerektiğinde arada sırada bilekleri dinlendirmek iyi olur. 
  • Bu aktiviteler sırasında bilekleri olabildiğince doğru ve doğal bir pozisyonda kullanmak gerekir. Uzun süre bu aktiviteleri yapmak gerekliyse bileklik kullanılabilir.
  • Ağrı veya hissizlik hissedildiğinde ise durmak vebileği rahatlatmak uygun olur.
  • Klavye kullanırken bileği düz tutmak gerekir; eller bileklerden biraz yukarıda olmalıdır.
  • Rahatsızlık hissedildiğinde bileklerinize buz uygulaması rahatlatır.
  • Mümkünse kullanılan aktif eli değiştirmek ve diğerini dinlendirmek iyi olur.

KAYNAKLAR:

Researchomatic, The Impact Of Carpal Tunnel Syndrome In Adolescents, 

http://www.pamf.org/teen/health/diseases/carpal-tunnel-syndrome.html

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.