Sağlık

Kısa Boy Psikososyal Sorunlara Neden Olur mu?

Yazan: Dr. Sibel Şensu – 29 Aralık 2017

Neden çocuğunuzun kısa boylu olmasından kaygı duyuyorsunuz?

Uzmanlara göre, ailelerin temel kaygısı, çocuklarının okulda ve arkadaş çevresinde dışlanacağını, üzüleceğini, özgüveninin sarsılacağını düşünmeleri… Zaten, bu konuda ilk sıkıntıyı çocuk değil aile hissediyor.

Hatta, çoğu kez, tek sıkıntıyı!

Kısa boylu çocukların boyları nedeniyle dezavantajlı olduklarına ilişkin genel bir inanış var. Geçmişte yapılan bazı psikolojik çalışmalarda, kısa boylu çocukların daha fazla sosyal çekinme, anksiyete (kaygı) ve dikkat sorunları yaşadıkları, okul başarılarının düşük olduğu saptanmıştı. Bu çocukların boyları nedeni ile kendi yaş gruplarına alınmadıkları ve daha küçük çocuklarla arkadaşlık etmek zorunda kaldıkları düşünülmüştü. Çocukların bu sıkıntıyı aşmak için ya daha saldırgan davrandığı ya da “maskot” rolünü benimsediği söylenmişti. Ya da ebeveynler ufak tefek çocuklarını aşırı korumak ihtiyacı duymuşlardı.

Oysa güncel çalışmalar böyle söylemiyor ve eski çalışmaların yapılma yöntemlerinin hatalı olduğu düşünülüyor. 

Üzülmeyin! Çocuklar boyları nedeni ile şakalara maruz kalsalar da davranışlarına yansıyan bir sorun olmuyor. Arkadaşları tarafından kabul edilmeleri, kendilerine duydukları saygı ve özgüven diğer çocuklardan faklı değil. En ufak tefek çocuklar bile, diğerleri kadar arkadaşlık kurmakta ve yaşıtlarının saygısını kazanmaktalar.

 Güncel çalışmalar bize şunu söylüyor: 

Çocuğun psikososyal uyumunda birinci sırada önemli olan; boy değil zeka!

Yine de boy kısalığı konusunda daha fazla bilgi edinmek isterseniz BOY KISALIĞI HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ konulu yazımız için tıklayınız.

KAYNAKLAR:

  1. Zlotkin D, Varma SK. Indian J Pediatr 2006; 73 (1) : 79-80.
  2. Voss LD. Eur J Endocrinol 2006; 155: S39-S45.
  3. Visser-van Balen H ve ark. Arch Dis Child 2006; 91(5): 433-439.

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.