Gezi, Kültür, Sanat, Spor

Resim Müzesi’ni Gezdiniz mi?

Yazan: Elif Olgu Taner – 17 Mayıs 2022

Müzemiz Dolmabahçe sarayında yer almaktadır. Dolmabahçe Sarayı’nın Veliahd Dairesi’nin bir bölümü restore edilerek müzeye çevrilmiş ve “Millî Saraylar Resim Müzesi” olarak 11 bölüm halinde hizmete sunulmuştur.

Ziyaretçiler sadece müze gezmekle kalmayıp, bu bahar günlerinde deniz manzaralı harika bir bahçede, güzel vakit geçirebilme şansını da yakalayacaktır.

Müzede her oda ayrı bir temaya yönelik ressamın eserleriyle buluşturuyor sizi.

Müzeyi gezmeyi tamamladıktan sonra çıkmadan önce oturup dinlenmeniz ve o esnada dev ekranda eserleri anımsamanız da mümkün.

Ziyaret sırasında minik ziyaretçilerin de olması gözümden kaçmadı. Küçük yaşta onları sanatla tanıştıran aileleri tebrik etmeden geçmeyelim.

Sultan Abdülmecid / Sultan Abdülaziz salonunda, 18. yüzyılın başından itibaren Batı’yla yoğun iletişim kuran Osmanlı İmparatorluğu’nda askerî ve sosyal alanda görülen değişimin izlerine tanıklık edebilirsiniz.

Başka bir bölümde, Sultan Abdülaziz Dönemi’nde Paris’teki Goupil Sanat Galerisi’nden alınan tabloları görebilirsiniz.

Rus Ressam İvan Konstantinoviç Ayvazovski’ye ayrılan salonda, ki burası Merasim Salonudur, oldukça etkileyici eserleri görmek mümkün.

Ayrıca, Saray Ressamlarına da geniş yer verilen müzede,
Sultan Abdülaziz döneminde saray ressamı olan Polonyalı Ressam Stanislaw Chlebowski, Sultan II. Abdülhamid Dönemi’nde ise İtalyan Ressam Luigi Acquarone ve diğer bir İtalyan Ressam Fausto Zonaro eserleriyle karşılaşmaktasınız.

Asker kimliğiyle sanatı birleştiren Osman Nuri Paşa ve Şeker Ahmet Paşa’nın eserleri Yaver Ressamlar bölümünde sergilenmekte.

Türk Ressamları başlıklı bölümde tatlı dili ve hoş sohbetiyle “Şeker” lakabıyla anılan Şeker Ahmed Paşa, Süleyman Seyyid, Osman Hamdi Bey ve Halil Paşa gibi Türk resim sanatının öncüleriyle buluşabilirsiniz.

Daha nice eserler var…

Ülkemizde müzelerimizin artması, sanata emek verenlerin ve eserlerinin yüksek değer görerek, kuşaktan kuşağa anılması dileğiyle…

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.

ELİF OLGU TANER’İN DİĞER YAZILARI:

Oyuncak Bahane, Sevgi Şahane!

Mardin’de Olmak

İki Erkek Ergen Annesi Olmak