Sağlık

Önce Kendini – Bedenini Sev Arkadaşım!

Yazan: Dyt. Simge Çolakoğlu – 29.01.2017

Ergenlik yılları bedenimize sahip çıkmakta en çok zorlandığımız yıllar kabul! Kimimizin boyu daha çok uzarken, kimimizin beli kalınlaşır, kimimiz ise vücudumuzda birtakım değişiklikler görürüz. Nedenini anlamaya çalıştığımız bu ergenlik sürecinde vücudumuz büyürken, organlarımız gelişirken beslenme şeklimiz de değişir.

Kendimizi bir anda sinirlendiğimiz veya üzüldüğümüz bir durum karşısında “abur cubur”lara gömülmüş bulabiliriz. Hatta iştahımız kapanmış hiçbir şey yiyecek halimiz yokken ve kilo verirken bile… Yaşadığımız bu durumun sebebi, “ergenlik” dediğimiz hormonal denge değişikliği olsa da, sağlıklı ve dengeli beslenme bilinci ve düzenli beslenme ile üstesinden gelinemeyecek kadar kötü bir fiziksel hal değildir, emin olun.

Ayna karşısına geçince kendini kilolu bulan arkadaşım, bu yazdıklarım sana! Öncelikle şunu bilmelisin, bu yıllardaki vücut şeklin sana özel ve kimseye benzemezsin. Kıymetini bil! Bu yıllara dönüp baktığında, hepsine güleceksin. KENDİNİ SEV! Herkes ince belli, uzun bacaklı ya da gürbüz suratlı olmak zorunda değildir. Ancak herkes özeldir ve sağlık hepimiz içindir. İşin özü, bedenine bakacak beslenme bilgisini öğrenmektedir.

Sen! Çok zayıf olduğu için asla pantolon giymeyip, bacaklarını etekle saklayan arkadaşım! Ne yesem kilo alamıyorum, kendimi güçsüz hissediyorum diyen kız erkek tüm arkadaşlarım! “Kilo alamıyor olabilirsin, belki de yediklerin sana yetmiyor!! Hiç bunu düşündün mü?”

Hadi gel, bir de yukarıdan bakalım konuya; gün içinde kahvaltını aksatmadan, öğle – akşam yemeğini sıkı bir şekilde yediğinde kendini daha zinde, fişek gibi hatta daha çok ders çalışmaya, gezmeye tozmaya istekli hissetmiyor musun? Senin için, senden kıymetlisi yok ve MUTLU OL!

Şimdi gelelim istenmeyen sivilcelerden, hafif büyüyen göbeklerden, her şeyi düşünmekten fazlaca harcadığımız enerji eksikliğinden nasıl kurtulabiliriz? Cevabı hepinizin bildiği gibi “SAĞLIKLI BESLENME”.

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.