Sağlık

Pandemi Döneminde Kışa Nasıl Hazırlanalım?

Yazan: Dr. Sibel Şensu – 20.08.2021

COVID-19 pandemisinden hala kurtulamadık. Yeni bir kış yaklaşıyor. Hem kendimiz hem de birlikte yaşadığımız çocuklar ve gençler, virüsle olası bir karşılaşmaya karşı hazırlıklı ve güçlü olmalıyız.

Maske – mesafe – hijyenin ve aşının önemi ve koruyuculuğu hakkında uzmanları dinliyoruz. Biraz da bağışıklık sistemini güçlendiren yaklaşımlara ve besinlere göz atalım;

Vücudumuzun antijenlere, yani hastalık oluşturan etkenlere karşı savunmasını, diğer bir deyişle bağışıklık yanıtını olumlu ya da olumsuz etkileyen faktörleri, Calder ve ark.nın makalesine göre, şöyle gösterebiliriz:

Bu şemadan da görüyoruz ki, genetik özelliklerimiz ya da daha önce mevcut olan hastalıklarımız gibi faktörleri değiştiremesek de her yaşta yapabileceğimiz pek çok şey var. İşte bunlardan bazıları;

  • Fiziksel olarak sağlıklı olmak ve düzenli egzersiz yapmak
  • Sağlıklı ve dengeli beslenmek
  • Sağlıklı bir kiloya sahip olmak
  • Yeterince dinlenmek ve uyumak
  • Stres ile başa çıkabilmek
  • Sigara kullanmamak
  • Aşırı alkol tüketmemek

Yapılan araştırmalar, bazı besinlerin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini gösteriyor. Örneğin, C, D, A vitamini, çinko, selenyum, sarımsak ve son zamanlarda üzerinde oldukça çok konuşulan probiyotiklerin tüketimine önem vermemiz bildiriliyor. Ayrıca beta glukanların olumlu etkisi ile ilgili epey yayın mevcut. Pandemi sırasında okulların da kapalı olması nedeni ile çocuklar ve gençler uzun süre evde kaldılar. Bu, hem fiziksel aktivitelerinin azalmasına hem de beslenme alışkanlıklarının değişmesine neden olmuş ve obeziteyi artırmış olabilir. Araştırmalara göre, aşırı kilo ve obezite de bağışıklığı olumsuz etkilemekte. Sağlıklı kişilere göre aşırı kilolular bakteri, virüs ve mantar enfeksiyonlarına daha açıklar ve aşıdan da daha az fayda görüyorlar (Calder ve ark. 2020). Bu nedenle egzersizi artırmalarının ve sağlıklı beslenmelerinin yollarını aramalıyız.

Sağlıklı bir kış geçirmeniz dileğiyle…

KAYNAKLAR:

University of Maryland Medical System. Boost your immune system. https://www.umms.org/coronavirus/what-to-know/managing-medical-conditions/healthy-habits/boost-immune-system?__cf_chl_jschl_tk__=pmd_oL7n3TNZd7oeKEhiQvdD5CaMwta4yAGSXG7ThAIJDUo-1629453582-0-gqNtZGzNAnujcnBszQiR (Erişim Ağustos 2021)

Calder PC. Nutrition and immunity: lessons from COVID-19. European Journal of Clinical Nutrition https://doi.org/10.1038/s41430-021-00949-8

https://www.unicef.org/serbia/en/take-care-yourself-time-covid-19-outbreak (Erişim Ağustos 2021)

Rundle, A. et al. (2020), “COVID‐19–Related School Closings and Risk of Weight Gain Among Children”, Obesity, p. oby.22813, http://dx.doi.org/10.1002/oby.22813.

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.