Kültür, Sanat, Spor

Sanat Olmadan Hayat Olmaz

Yazan: Ece Gökyar – 29 Ekim 2016

Ocak 2016

Son iki aydır haftanın iki günü gitmekte olduğum hamile yogası dersime her zamanki gibi vaktinde yetişmek istiyorum. Ancak hızlı çıkmaya başladığım yokuşu henüz yarılamamışken bacaklarımdaki güç tükeniyor, ciğerlerim neredeyse soluksuz. Hedefime ulaşmak için çıkmam gereken ilk yokuş bu; önümde bunun gibi iki tane daha var, ha gayret!  

İlk yokuşu zor bela tırmanıyor ve bir süre düz bir yolda yürüyeceğimi bilerek nefesimi yeniden kontrol altına almaya çalışıyorum.

İlerde inşaat halinde bir bina, içinde bir süredir devam eden hummalı bir çalışma. Soğuk iliklerime kadar işlese de, açılış gününü hayal ederek ellerimi değil belki ama yüreğimi ısıtmaya çalışıyorum. Bir iki minik damla yanaklarımı ıslatıyor. Kim ne derse desin,insanlar için yapılan her şey duygulandırıyor beni, varsın soğuk olsun hava… Dert değil önümde uzanan yokuşlar…

26 Ekim 2016 Çarşamba, saat 16:00 suları.

Konserin başlamasına daha 2 saat var. Provalar için yeterli bir vakit. Ortalıkta birkaç davetli, çokça görevli…

Merdivenlerle çıkılan dar bir giriş ve sağda arkaya doğru uzanan geniş bir avlu. Hemen solda orkestra için düzenlenmiş minik bir yeşil alan ve tam karşıda, bundan yaklaşık 110 yıl öncesinde kız mektebi olarak eğitim vermiş ve aslına uygun olarak restore edilen ahşap yapısıyla 4 katlı “Tarihi Özdemiroğlu Mektebi” binası. Bir kez daha duygulanmamak elde değil. Şu an, tarihe tanıklık ettiğim anlardan biri.

Aynı gün, saat 18:00.

Etrafta inanılmaz bir kalabalık, öyle ki merdivenlerden bir adım daha ileriye gidemiyor artık insanlar. Evlerin camlarına tünemiş hafiften şaşkın mahalle sakinleri. Gün kararıyor. Isıran soğuğa rağmen yüzler keyifli.

Ve işte nihayet, Kadıköy Belediyesi Gençlik Sanat Merkezi’nin açılış günü!

Karşımda son 4 yıldır üyesi olduğumuz Çocuk Sanat Merkezi’nin hepsi genç orkestra üyeleri. Programdaki üç kısa, ancak harika eseri, karanlığa ve soğuğa rağmen büyük bir ciddiyetle icra ediyorlar. Tabiri caizse ben, çılgınca alkışlıyorum her birini, bir kez daha doluyor gözlerim.

29 Ekim 2016 Cumartesi, saat 15:30

Günlerdir zihnimde sanat ve gençlik sözcükleri. Kendisine, içinde her iki sözcüğü de içeren bir kompozisyon ödevi verilmiş bir öğrenci gibiyim.

Birden aklıma 3 gün önce katıldığım açılış geliyor, şaka gibi! Bir yerlerde okumuştum; “En çok aradığınız şey burnunuzun dibinde dururmuş”. Elime o günkü açılışta hiç okumadan çantama attığım Gençlik Sanat Merkezi’ne ilişkin broşürü alıyorum.

Ve işte sizler için derlediğim birkaç kısa bilgi;

  • 14 yaş üstü tüm Kadıköylü gençleri müzik ve drama alanlarında uygulama ve performansa dayalı çalışmalar ve usta sanatçı eğitmenlerle bir araya getirecek olan bu merkez, Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi’nin de tamamlayıcısı aynı zamanda.
  • Başvuran tüm Kadıköylü gençlere, 9 farklı Gençlik Sanat Atölyeleri Programı ve 8 ayrı branştaki Gençlik Sanat Eğitimleri ile sanat üzerine ücretsiz ve alternatif bir sosyal mekân sunma amacı ile kuruluyor merkez.
  • Müzik ve drama konularında uzmanlık düzeyinde bir kitaplık, müzik dinleme odası ve bir seminer salonu ile 6 derslik, 3 etüt odası, 90 izleyici kapasiteli performans salonu, konferans alanları ve sergi salonunun da yer alacağı mekânda, söyleşi, panel, seminer,sergi, atölye ve gösteriler de planlanıyor.
  • Tarihle bugünün, gençlikle sanatın, klasikle modernin buluşma noktası olacak merkezin katılımcılarına, planlanan eğitim dönemlerinin sonunda katılım sertifikaları da verilecek.
  • Merkez, haftanın 6 günü 10:00 ila 20:00 saatleri arasında açık olacak.

Gençlere bundan güzel Cumhuriyet Bayramı hediyesi olur mu?

Dünyaya ve olan bitene bakmanın bir şeklidir sanat.

Hayatın ta kendisidir sanat ya da tüm varoluş biçimleriyle sanattır aslında hayat.

Ve her zaman saygıyla ve sevgiyle andığımız Atamızın sözleriyle, Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.

Cumhuriyet Bayramımız kutlu, mutlu ve daim olsun.

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.