Beşnebirka, İş Yaşamı

Turist Rehberliği Nedir?

Yazan: Füsun Canbakan – Tur Rehberi & İngilizce Öğretmeni – 21 Şubat 2022

Seyahat organizasyonlarında gidilecek gezi alanına düzenlenen uzun ya da kısa yolculuklarda tura katılanlara eşlik edip, onlara doğru bilgi vermekle yükümlü olan kişiye turist rehberi adı verilir. Tur rehberi olarak da bilinir.

NE ZAMAN TURİST REHBERLİĞİ?

Ülkemizde turist rehberliğinin geçmişi 19. yüzyıla dayanır. Bölgesel olarak rehberlerin eğitimi ve örgütlenme çalışmaları ise 1930’lu yıllardan itibaren başlamıştır. Turizmin gelişmesi ve kitle turizminin başlaması ile profesyonel turist rehberliği hizmeti zorunluluğu doğmuştur. Turist rehberliğinin zamanı pek olmaz. Her mevsim ve 7 / 24 talep olduktan sonra yapılabilecek bir meslektir.

NEDEN TURİST REHBERLİĞİ?

Dünyayı ve insanları daha yakından öğrenmek için yapılabilecek en iyi mesleklerden biridir. Ayrıca mesleği icra ederken fazlasıyla anda kalıp, turunuzun kapsadığı zaman dilimini dakika dakika yaşarsınız. Renkli ve eğlenceli ama sorumluluğu yüksek bir iş olduğu tartışılmazdır. Çünkü grubunuzdan her anlamda sorumlusunuzdur.

NEREDE TURİST REHBERLİĞİ?

Ülkemizin ve dünyanın gezilecek, görülecek tarihi ve kültürel her yerinde turist rehberliği yapılabilir.

KİMLERLE TURİST REHBERLİĞİ?

Ana dilinizde veya dilini konuştuğunuz yabancı bir ülkenin misafirlerine rehberlik yapılabilir. Öğrenci, yaşlı ya da genç, fark etmez.

NASIL TURİST REHBERLİĞİ?

Turist Rehberliği bölümünden mezun olmak ve en az bir yabancı dil bilmek gerekmektedir. Mezuniyet öncesi 1 ay Türkiye turu yapılır, diğer rehberlerin anlatımları dinlenir ve ören yerleri gezilir. Daha sonra çalışılacak bölgeler, çeşitli tarih, sanat tarihi ve arkeoloji kitaplarından okunur. Aslında bu okuma süreci hiç bitmez. 30 yıllık rehber de olsanız, sürekli okuyup çalışmanız gerekir. Kimi zaman dünyanın bambaşka bir yerinde de tur almanız gerekebilir. Bu kez de gideceğiniz ülkeyi veya hiç ziyaret etmediğiniz ören yerini çalışmak, okumak durumunda kalırsınız. Öte yandan, ülkemizin ve dünyanın gündemi değiştikçe de, sürçülisan etmeden bunu misafirlerinize aktarmanız gerekir. Bu nedenle, turist rehberlerinin kendilerini sürekli güncel ve donanımlı tutmaları gerekmektedir.

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.