Hastalıklar

Bir Ergenlik Ağrısı “Mastalji” (Meme Ağrısı)

Yazan: Op. Dr. Gülay Dalkılınç / Genel Cerrahi Uzmanı – 10 Nisan 2017

Sevgili ergenlerimiz, çocukluk çağını geride bırakıp ergenliğe girerken, hormonlarının bombardımanına uğrayan organlar yüzünden epeyce zorluk çekerler. 

Boyları uzarken, kemikleri ağrır. Sesleri kalınlaşır. Cildin yağ dengesi bozulur, sivilceleri çıkar. İştahları artar, kilo alırlar. 

“Mastalji” denilen meme ağrısı, ergen kızlarımızda memede en sık yakınmaya neden olan durumdur.

Meme, dişilerin sekonder seks organıdır. Gebelik sonrasında, doğan bebeğin besin kaynağı olan sütün salgılanmasını sağlar. 

Meme, 15-20 loptan oluşur. Her bir lopta süt üretimini sağlayan süt bezleri bulunmaktadır. Süt üreten bu bezlerin kanalları, tıpkı bir ağacın dalları gibi birbirine bağlanarak bir araya gelir ve meme başına açılır. Ergenlikle beraber, östrojen, progesteron, prolaktin hormonlarının etkisi ile gelişmeye başlar. Yumurtalıklardaki aylık periyot ile salgılanan bu hormonlar, süt kanallarındaki hücrelerde değişime neden olur.

Memede görülen ağrılar, üç ana başlık altında değerlendirilir:


1) Adet dönemi sırasında görülen ağrılar;

2) Adet dönemi dışında görülen ağrılar ve

3) Komşu organların memede hissedilen ağrıları 

Sevgili ergenlerimizde en sık görülen ağrı, adet öncesi oluşan ve memelerde gerginlik, dolgunluk ve sızı şeklinde tariflenen ağrıdır. 

Adet dışında görülebilen ağrılardan ayırıcı tanı yapmak için, fizik muayene ve meme ultrasonografisi gerekir.

Memedeki ağrının ayırıcı tanısını yaparken, meme apsesi, meme dokusu içinde kitlesel lezyon ve (adale, akciğer, kemik sistemi gibi) komşu organlarda da ağrıya neden olan hastalıklar düşünülmelidir.
 Bunların yokluğu ortaya çıkarıldıktan sonra, memede görülen ağrının “adet dönemi sırasında görülen ağrı” olduğunu düşünmek ve sevgili ergenimize “Merak etme, önemli bir şey yok, her şey normal. Bu, büyüme sürecinin bir sonucu.“diye söylemek mümkündür.

Bu konuda “Ne yapabilirim?” diye soran ergenlere şunlar önerilebilir:

– Adet öncesi dönemde sıvı tüketimini artırmak;

– “Sporcu sütyeni” olarak tanımlanan iç çamaşırlarını kullanmak;
– Tatlı krizini, meyve sebzelerle gidermek.

Sağlıklı günler dileğiyle…

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.