Cinsel Eğitim

Cinsellikle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Yazan: Psk. İpek Şensu – 16.12.2016

Çevresiyle her bakımdan sağlıklı ilişkiler kuran bir yetişkin olmanın temellerinden biri de, bebeklikten ilk gençliğe uzanan yolda adım adım, doğru ve yerinde verilen bir cinsel eğitimle atılır.

Cinsellikle ilgili konulara duyulan merak son derece normaldir. Merakı yeterince giderilmemiş veya olumsuz ya da yanlış bilgi ve yaklaşımlarla karşılaşmış olan bireyler için cinsellik, üzerinde konuşulmaması gereken bir konu haline gelebilir. Bu nedenle duyulan merak karşısında, doğru kaynaklardan güvenilir bilgiler elde etmek son derece önemlidir.

Biz de bu yazımızda cinsellikle ilgili doğru bilinen yanlışlara kısaca değinelim ve doğruları gündeme getirelim istedik. İşte seçtiğimiz birkaç konu…

1) Adet kanı kirlidir. Adet olmak hastalanmaktır.

Adet olmak çok sağlıklıdır. Eğer gençler adet ile ilgili “Her ay hastalanıyorum” şeklinde bir düşünceye sahip olurlarsa bu, onların psikolojisi için zararlı sonuçlar doğurabilir. Ayrıca adet kanı “pis” değildir.

2) Ereksiyon daima istemli oluşur ve istenen her durumda erekte olunması gerekir.

Erkekler, yorgunluk, stres, hastalıklar ve benzeri sebeplerden dolayı erekte olamayabilirler. Ergenliğin ilk yıllarında istemsiz / kontrol dışı ereksiyon olabilir ve bu normaldir.

3) Eşcinselleri görünüşlerinden anlayabiliriz.

Erkeksi giyinen bir kız ya da pembe mor giyinen bir erkek her zaman homoseksüel olacak diye bir kural yoktur. Hatta çoğunlukla eşcinselleri dış görünüşlerinden anlayamayız. Eşcinsellik sadece cinsel yönelimlerin farklı olması demektir.

4) Penisin boyu ne kadar büyük olursa, kadın o kadar zevk alır.

Penisin boyunun duyulan hazla bir ilgisi yoktur. Vajinanın sonunda sinir hücresi olmadığından sadece vajinanın dış kısmı haz duyar. Yani penisin büyük olmasının ve vajinanın sonuna ulaşmasının alınan zevkle bir ilgisi yoktur.

5) Doğum kontrol hapı zararlıdır / Doğum kontrol hapı kısırlık yapar.

Doğum kontrol hapları birçok tıbbi incelemeden sonra kullanıma girerler. Her ilaç gibi bazı yan etkileri vardır, ama zararlı demek doğru değildir. Doğum kontrol hapı bırakıldıktan sonra 1 – 2 ay içinde hamile kalınabilir.

6) İki prezervatif takılırsa daha iyi korunulur.

Çoğu genç erkek iki prezervatifin üst üste takılmasının, bir tane takılmasına göre daha çok koruduğunu düşünüyor. Ancak bu durum daha riskli bile olabilir; çünkü iki kondomun aynı anda takılması, kondomun yırtılma riskini arttırır.

7) Cinsellikte başarılı olmak çok önemlidir.

Kişi, başarıya odaklanırsa zevk alamaz. Halbuki cinsellikte birinci öncelik kişilerin haz duymasıdır. Başarıya odaklanılması performans anksiyetesine sebep olabilir.

8) Eğer ilk ilişkide kanama olmazsa kadın bakire değildir.

Her kadında ilk ilişki sırasında kanama olmayabilir. Herkesin vücudu farklıdır ve kanama olmaması demek, kızlık zarının doğuştan esnek olması anlamına gelir.

KAYNAKLAR:

http://www.cised.org.tr/sayfa146.html

http://www.hurriyetaile.com/ergenlik/cinsel-gelisim/ergenlerin-cinsel-mitleri_19494.html

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.