Kültür, Sanat, Spor

Her Yönüyle Hobi

Yazan: Ece Gökyar – 16.11.2016

Eğer siz de bizim gibi yaşamın boş boş oturulup geçirilmeyecek kadar değerli, zamanın da duygu yüklü anılarla daha zengin olduğuna inananlardansanız, gelin şu hobi meselesine daha yakından bir göz atalım. Ancak her bir satırı ebeveyni, öğretmeni, danışmanı, koçu ya da bir dostu gözüyle, ergen açısından dikkatlice özümseyerek…

Hobi, yapmaya gereksinim duyulan bir şey değildir. Hobi, yaşam boyu süren bir ilgidir. Keyif için, kişiye iyi geldiği için uğraşılan bir şeydir. Zorla kabul ettirilemez. Kimi zaman bir büyüğün önayak oluşuyla başlanır, ancak sonuçta devamının gelmesi kişinin kendi özgür iradesine bağlıdır. Hiç kimse bir başkasına bir hobi ile ilgilenmesi görevini veremez. Hobi, tamamen bireysel ve o kişiye has bir durumdur. Ergen dostumuza öneride bulunabilir, onu bir konuda teşvik edebiliriz, ancak nihayetinde o hobiyle ilgilenip ilgilenmeme konusu kendisine bağlıdır. Kimi zaman, okul dışında sürdürülen bir aktivite, yaşam boyu bir meslek haline gelebilir. Söz gelimi koro çalışmalarında yer alan bir kişi, yaşamının ileriki yıllarında bir müzik grubunun solisti olmayı tercih edebilir. Her ne kadar hobilerin bir mesleğe dönüşmesi mümkünse de, çocuğunuza piyano dersi aldırırken ondan ilerde bir piyano virtüözü olmasını beklemek, onu hobisi konusunda teşvik etmek değil, aslen zorbalık uygulamaktır. 

Ergenlerin yeni ilgi alanlarıyla ilgilenmesi kimi zaman zor olabilir. Bunun bir nedeni, onların bağımsız olmayı istemeleridir. Küçük çocuklardan farklı olarak ergenler, sırf ebeveynlerini memnun etmek için bir şey yapmayacaklardır. Sevgili ergeniniz, onu bir şey yapma konusunda zorlama çabalarınızı büyük ihtimalle reddedecektir. Bu durum ebeveynleri rahatsız etse de, aslında reddediş, yetişkin bir kimlik kazanma yolunda olan ergenin hayatında önemli bir kırılma noktasıdır.

Ergenlik yaşındaki bir bireyin hayatı büyük oranda yoğun ve karmaşıktır. Okul, spor, ev ödevleri, etüdler, gönüllü işler, diğer aktiviteler vb. günlük yaşamını zaten fazlasıyla dolduruyordur. Bunların ötesinde, bir ergen kendi sosyal yaşamını da oluşturmaya, bir yandan grup arkadaşlarıyla irtibat halindeyken, diğer yandan romantik ilişkiler kurmaya ve ailesinin bir arada olma taleplerini karşılamaya çalışmaktadır. İlk bakışta ona ekstra bir hobi için zaman kalmıyor görünmesi çok mümkündür.

Ergenler her ne kadar cüsse itibariyle öyle görünüyor gibi olsalar da aslında henüz yetişkin değildirler. Ergen beyni üzerinde yapılan incelemeler, halen beyinlerinin bu dönemde de gelişim halinde olduğunu göstermektedir. Ayrıca doğal olarak, bir yetişkinin tecrübelerine de sahip değildirler. Bu durum, tam bir yetişkin gibi davranamayacakları anlamına gelir. İşte bu nedenle, ergenlikte yetişkinlerin kılavuzluğu son derece önemlidir. Konu hobi olduğunda da.

Ergenler stresi yetişkinler gibi yönetemezler. Dahası zaman yönetimi konusunda bir yetişkin gibi tecrübe sahibi de değildirler. Hiç boş zamanı olmayan bir ergen, stres taşımayan aktivitelere karşı bile aşırı gergin yaklaşabilir, sıkılabilir, hatta bunalıma girebilir. Bu nedenle hobiler, ergenin de görüşleri alınarak yaşamına dâhil edilmelidir.

Ergenler yetişkinlerden daha fazla uykuya ihtiyaç duyarlar. Öyle ki, bir yetişkin açısından bakıldığında bu durum epeyce bir zamanın boş geçirildiği anlamına gelebilir. Bu yüzden ergenin günlük, haftalık ya da aylık zaman planlaması, onun her türlü ihtiyacı gözetilerek yapılmalıdır. Öte yandan, kimi aileler için ergenin okul dışı aktiviteler içinde olması, mevcut zamanı faydalı şekilde yapılandırmaya yardımcıdır. Öyle ki okuldan sonra ya da yaz aylarında herhangi bir faaliyetle ilgileniyor olmak, sınırları belli ve denetim altında bir çevre ve zaman yönetimi anlamına da gelmektedir. 

Hobinin ergenler için neden gerekli olduğunu içeren “Hobi mi Olmalı mı?” adlı yazımıza ve yavrunuzla birlikte hobi seçiminize ışık tutacağına inandığımız “Ergenler İçin Hobi Fikirleri” konulu yazımıza da göz atmanızı öneririz.

KAYNAK:

www.wikihow.com/Encourage-a-Teenager-to-Take-Up-a-Hobby

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.