Hastalıklar

Juvenil Fibromyalji Nedir?

Yazan: Dr. Sibel Şensu – 8 Ekim 2017

Fibromyalji, kaslarda ve kemiklerde yaygın ağrılar hissedilen ve bu nedenle halsizlik, uykusuzluk ve mutsuzluk yapan bir hastalıktır. Genellikle erişkinlerde görülse de çocuklarda ve ergenlerde de ortaya çıkmaktadır. Okulçağındaki 100 çocuktan 2 ila 6’sında juvenil dönemde, yani çocuklukta başlayan fibromyalji olduğu saptanmıştır. Bu çocuklar genellikle ergenlik çağındaki kızlar olup, yaşları 13 ile 15 arasındadır.

Hastalık belirtileri, bazen bir fiziksel travma, ameliyat, enfeksiyon ya da psikolojik bir sorunun ardından çıkar. Bazı hallerde ise belli bir tetikleyici olay dikkati çekmez.

Fibromyalji olan çocuklar şunlardan yakınır:

Doktorlar fibromyaljinin nedenlerini kesin olarak bilememektedirler. Ancak, genetik yatkınlığın, enfeksiyonların, fiziksel veya duygusal travmaların fibromyaljiye neden olduğuna dair bazı görüşler vardır. Kızlar ve ailesinde fibromyalji öyküsü olanlar daha fazla risk altında görülmektedir. Çocuklar, günlük yaşamlarını sürdürmekte zorlanabilirler. Okulda rahatsız olabilir, depresyon ve ansiyete hissedebilirler.

Hastalığın tanısı, fizik muayene ile ve öyküye bakarak konur; belli bir laboratuvar testi yoktur. Tedavisinde antidepresanlar ve  değişik gruplardan ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Ayrıca bilişsel davranış tedavisi denen yaklaşımın bu çocuklarda hem kas ve eklem rahatsızlığını hem de depresyonu azalttığı saptanmıştır. Bu yaklaşımda çocuğa başa çıkma becerileri kazandırılarak ağrıyı hafifletmesi öğretilir. Stresi azaltacak ve gevşemeyi sağlayacak derin nefes egzersizleri veya meditasyon gibi yöntemler faydalı bulunmuştur. Çocuğun daha iyi uyuyabilmesi de rahatlamasına yardım eder. Yürüyüş, yüzme, bisiklet veya su sporları gibi egzersizlerin düzenli yapılması ile olumlu sonuçlar alınmıştır. Sağlıklı beslenmek, kafeinli içecekleri azaltmak önerilmektedir. Yoga, tai chi ve masaj terapisinin yararları görülmüştür.

Sağlıklı günlere…

KAYNAKLAR:

http://www.mayoclinic.org
http://emedicine.medscape.com
https://www.webmd.com

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.