Gezi

Mardin’de Olmak

Yazan: Elif Olgu Taner – 14 Temmuz 2022

“Mardin”… İsmini söylerken bile içimde çok derinlerde, aşka benzer iz bırakan diyar.

Kaçmak, uzaklaşmak ve zamandan, mekandan bağımsız başka bir boyuta yolculuk yapmış gibi hissetmek için, ne yapın edin, Mardin’e düşürün yolunuzu.

Duvarı Asurlulardan kalma bir otelin, ahşap kepenkli iki kanatlı camından Mezopotamya ovasını, sanki uçsuz bucaksız bir yakamoz denizine bakar gibi izleyin. Hayranlık ve şaşkınlıkla açılsın gözleriniz ardına kadar.

Teraslarında gökyüzüne o büyülü karanlıkta, küçük sarı kıpırtılara karşı gülümseyin ve hep anda olun. Mardin’de anda kalmamak mümkün değil zaten.

İki geceliğine gidip, sonsuza dek bir yanınızı bırakıp geldiğiniz mekan.

Merdivenli dar sokakları sürprizlerle dolu, karşınızda bir küçük ama yüreği dev çocuk, yanında eşeğiyle çıkabildiği gibi, başka bir sokakta yürürken kulağınıza yanık bir türkü gelebilir, hiç şaşırmayın.

Belki de bir iftar sofrasına denk gelir, hiç duymadığınız güzellikte bir ezan sesiyle süzülen güvercinlerin kanatlarında hissedersiniz kendinizi, o güzel şerbetleri yudumlarken.

Manastırlara yapacağınız ziyaretlerde, Gabriel isminde biri, Suryanilerin gözüyle ülkemizde olmayı, tarihi anlatır, kültür zenginliğinin tadına varırsınız.

Atölyelerinde Şahmeran desenli aynada, başınızda kırmızı hemani ile kendinizi yeniden keşfetmek de olası.

Kimbilir belki de hayat arkadaşımın bana eşlik ettiği son gezinin Mardin olması bile ilk aşk gibi asla yeri tutulamayacak bir şehir yapar onu…..

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.

ELİF OLGU TANER’İN DİĞER YAZILARI:

İki Erkek Ergen Annesi Olmak

Oyuncak Bahane, Sevgi Şahane!

Resim Müzesi’ni Gezdiniz mi?