Kültür, Sanat, Spor

Devrim Erbil ve Sanatı

Yazan: Sibel Şensu – 30 Nisan 2017

Devrim Erbil için “Resmin Şairi” diyorlar. Kelimenin tam anlamıyla, incecik fırçası ile birbirinden zarif dizeler oluşturan bir sanatçıya o kadar yakışan bir ifade ki bu! 

Birbirini takip eden, birbiri ile bağlanan, iç içe geçen ve hassas çalışma süreci bittiğinde bizi hayrete düşüren büyüklükte şiirler seyrediyoruz. 

Duygularımıza, iç dünyamızın derinliklerine dokunan ve her biri özenle seçilmiş az sayıda renk barındıran eserler… 

Nasıl bu kadar sade ama aynı zamanda bir dantel gibi işlenmiş bu tablolar? 

Bu renkler nasıl bu kadar sakınılarak kullanılmış, hem de bu kadar etkileyici? 

Nasıl bu kadar genişçe sevebilir, genişçe resmedebilir bir sanatçı İstanbul’u? 

Ülkemizde soyut sanatın en önemli temsilcilerinden biri olan Erbil‘in yaşamı, 1937’de Salihli’de başlamış ve çocukluğu Balıkesir’de geçmiş. 

İlk resimlerinden itibaren çizgileri ve tarzı çok özgün. Bu, onu sadece ülkemizin değil, dünyanın sınırları içinde de özel bir yere taşıyor.

1950’lerde İstanbul’a Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ne geldiğinde İstanbul, tarihi dokusu yanı sıra, sanatla ilgili kaynaklarının zenginliği ile de onu büyülemiş. Öyle ki giderek en çok İstanbul’u resimler olmuş ve muhteşem İstanbul tabloları bir bir ortaya çıkmaya başlamış.

Kendi eğitim sürecinden sonra Güzel Sanatlar Akademisi’nde uzun yıllar çalışan Devrim Erbil, Profesör olarak Resim Bölümü Başkanlığı görevini üstlenmiş ve birçok gence rehberlik etmiştir. 

Ülkemizde çağdaş resmin tanınmasına ve gelişmesine öncü olmuştur. 60’lı yıllardan itibaren pek çok ulusal ve uluslararası ödül alan Devrim Erbil, çok sayıda sergiye katılmış, yapıtlarını bir çok müzeye, koleksiyona vermiştir. 

1963’de Mavi Grup’u kuran Erbil için mavi, sanatının temel rengidir. Mavinin, iç zenginliğinin ve derinliğinin, duyarlılığın rengi olduğu, izleyene hayatı derinden kavrattığını söyler. Bununla birlikte, Erbil’in diğer renklerine haksızlık etmemek gerek. Kırmızılar, sarılar, yeşiller de bir o kadar güzeldir. 

Bu dünya sanatçısını, sanatın tarihine şimdiden iz bırakmış bu büyük insanı, Resmin Şairi Devrim Erbil’i ve eserlerini izlemek son derece heyecan ve gurur verici! Birçok gencin onun yolundan yürümesi dileği ile…

Yasal Uyarı: Her hakkı www.superergen.com’a ait olan özgün içerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.superergen.com adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilir.